Close
KR. LABORATORIES
WEB-СТУДІЯ
IT ПОСЛУГ

Що таке Frontend і Backend?

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram

Веб-розробка – це широка галузь, яка включає безліч інструментів і технологій. Перше, з чим стикаються молоді веб-розробники, а також власники веб-сайтів це нерозуміння що таке Frontend та Backend частини, і яка між ними різниця. Власне, далі поговоримо про обидві сторони вебу, щоби наші клієнти краще розуміли як ми застосовуємо ці поняття на практиці.

Що таке Frontend і Backend простими словами

Фронтенд та бекенд - і яка між ними різниця

FRONT-END (client-side) – це клієнтська сторона, що являє собою користувацький інтерфейс, тобто усе, що бачить та з чим взаємодіє користувач, коли браузер завантажує сторінку. До фронтенду відноситься: дизайн, верстка, наповнення, функціонал (кнопки, форми, віджети), які доступні користувачу. Frontend-частина здебільшого використовує такі мови веб-програмування як: HTML, CSS, Java Script.

◉ HTML (з англ. HyperText Markup Language) – це спеціальна мова розмітки веб-сторінок, що повідомляє браузеру як саме відображати сайт і де повинні знаходитись його конкретні частини. Усі інтернет-сайти і додатки написані саме на HTML.   

◉ CSS (з англ. Cascade Style Sheet – каскадні таблиці стилів) – це спеціальний код, який описує стилі веб-сторінок: колір, дизайн, товщина ліній і так далі, тобто відповідає за “косметичну” сторону  сайтів.

◉ Java Script – це об’єктно-орієнтована, скриптова мова веб-програмування,  яка створює скрипти і сценарії, які виконуються на боці користувача та роблять веб-сторінку інтерактивною, динамічною.

BACK-END (server-side) – це програмно-апаратна частина, усе, що відбувається за лаштунками ресурсу (веб-сайту, веб-додатку чи програми), його серверна сторона. Головне завдання бекенду – зв’язати базу даних з фронтендом, який у свою чергу повинен відобразити дані у зручному для користувача вигляді. І навпаки, усе що відбувається на фронтенд-частині має надходити у базу-даних через бекенд. Backend-частина використовує такі мови програмування як: PHP, Ruby, Java, Perl, Python, Node.js, React.js та інші.  

Хто такі Frontend i Backend розробники, і чим вони відрізняються від Full-Stack програмістів?

Давайте тепер розберемося хто ж такі Frontend і Backend розробники, за що відповідають та чим займаються, а також кого прийнято називати Full-stack програмістами.

Почнемо з “темної” сторони вебу – бекенду.

➨Backend-розробники – ІТ-спеціалісти, які працюють з серверними мовами програмування (php, ruby, node, java, c#), а також фреймворками (Symphony, Codeigniter, Kohana, Yii, Zend). Окрім того, вони повинні досконало знати SQL-бази даних (MySQL, MariaDB, MongoDB, PostgreSQL) і програмно-апаратну архітектуру, тому їм знадобляться ще й глибокі знання DevOps-інженера.

➨Frontend-розробники – ІТ-спеціалісти, які мають справу з візуальною частиною сайту. Уся їхня робота пов’язана з кінцевим користувачем, який бачить верстку та функціонал. “Фронтендщики” умовно діляться на: 1) ті хто займаються макетами і веб-дизайном (верстальщики); 2) ті, хто розробляють веб-інтерфейси (UI/UX дизайнери); 3) а також кодерів, які пишуть суто код (html, css, xml, json, js, jquery, mootools, ajax etc.), програмують, “натягують” стилі на розроблений ними каркас сайту (header, body, footer).

➨Full-stack розробники – багатопрофільні спеціалісти, які володіють технологіями та навичками відразу обох частин веб-розробки Frontend і Backend. Колись, на початку 90-х, фронтенд і бекенд розробників як таких не розділяли, їх називали сукупно – вебмайстрами, адже вони займалися усім по трохи, що стосувалося веб-сайтів. Сьогодні ж, “фулл-стекери” – се найбільш високооплачувані та відповідальні спеціалісти, котрі на глибокому рівні розбираються у всіх тонкощах веб-розробки та можуть дати “фору” будь-якому звичайному програмісту. 

Висновки

Як бачимо, Frontend і Backend – надважливі поняття. Це дві вагомі частини у розробці та проектуванні будь-якого ресурсу – чи то сайту (Web site), чи то додатку (Web Application), чи то програмного забезпечення (Software). Усюди застосовуються й використовуються клієнтська й серверна сторона. А тому, навики “фронтендщика” і “бекендщика” є обов’язковими для тих, хто займається або планує займатися веб-розробкою.

Щодо KR. Laboratories, то у нашому розпорядженні кілька професійних Full-stack девелоперів, що дозволяє нам розробляти/обслуговувати проекти будь-якого рівня складності та масштабу.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Зміст статті
Замовити дзвінок

Вкажіть, будь ласка, контактний номер телефону. Наш менеджер зателефонує протягом однієї хвилини!

Отримати комерційну пропозицію
Оформити заявку
Замовити консультацію

Заповніть, будь ласка, форму й наш спеціаліст зв’яжеться з Вами та надасть безкоштовну консультацію!