
Від крадіжки чи втрати мобільного пристрою не застрахований ніхто. Така втрата особливо є важкою, якщо на вашому смартфоні зберігалися критично важливі дані або пристрій дороговартісний. Вкрай важливо знати як саме діяти та що робити у таких ситуаціях. Від того, наскільки швидко та вдало ви прореагуєте – залежатиме успішність пошуків. Зазвичай, залишаються лічені дні та години, щоби знайти та повернути втрачений пристрій. Пропонуємо алгоритм дій, який допоможе зорієнтуватися в ситуації, якщо ви загубили або у вас вкрали iPhone.
У терміновому порядку зателефонуйте своєму мобільному оператору та повідомте про інцидент, надайте усі необхідні дані, включаючи номер телефону викраденого пристрою. Дуже добре, якщо SIM-картка була зареєстрована на паспортні дані. Вас також можуть попросити назвати останні номери, на які ви телефонували або приймали виклики та PUK-код сім-картки.
Оператор стільникового зв’язку володіє досить широким спектром можливостей і може визначити детальну інформацію про викрадений пристрій:
У подальшому на прохання власника оператор може заблокувати SIM-картку загубленого або викраденого пристрою.
Номери служби підтримки мобільних операторів в Україні:
Список посилань:
⏩ Київстар: Профілактика мобільного шахрайства
⏩ Офіційні звернення в Київстар
⏩ Київстар: Чим небезпечна втрата телефона
⏩ Lifecell: Послуга “Захисти мобільний”
⏩ Vodafone: Безпека смартфонів
Негайно змініть паролі до всіх своїх облікових записів і додатків, які були авторизовані на вашому смартфоні. Перш за все, це онлайн-банкінг, персональні кабінети, соцмережі, месенджери, електронні пошти.
Зверніться у техпідтримку сервісів Facebook, Viber, WhatsApp, Google та попросіть їх деактивувати усі активні сесії й заборонити доступ з викраденого пристрою.
Зателефонуйте на гарячу лінію вашого банку і попросіть тимчасово заблокувати усі рахунки, а також змініть бізнес-номер, якщо був прив’язаний до вашого мобільного пристрою.
Наступним кроком буде повідомити про втрату або викрадення мобільного пристрою у поліцію. Підійдіть у поліцейський відділок того міста/району, де відбувся інцидент. Вас попросять надати персональні дані, а також обов’язково пред’явити фірмову коробку від пристрою, чек про покупку та IMEI-номер (повинен бути на коробці, або на наклейці).
Необхідно буде скласти письмову заяву, після чого працівники поліції проведуть відповідне розслідування.
В рамках слідчих дій, за умови, якщо ваш смартфон саме викрадено, а не загублено, що трактується як кримінальне правопорушення, правоохоронці через суд можуть отримати від оператора необхідні додаткові дані за конкретним номером телефону, наприклад:
Далі, як вказано в державній Інструкції про проведення негласних слідчих дій, слідчий може:
До речі, не зайвим буде попросити правоохоронців звернутися у всі місцеві ломбарди, адже за статистикою саме туди першим ділом несуть телефони шахраї.
Бажано не ігнорувати цей крок, тому що зловмисник за вашим номером телефону може провести будь-які махінації. І правоохоронні органи повинні знати, що пристрій, який належить вам – викрадено.
ℹ️ IMEI – розшифровується як International Mobile Equipment Identity, це унікальний 15-значний міжнародний ідентифікатор мобільних пристроїв, серійний номер, який присвоюється кожному мобільному пристрою після його виготовлення на заводі і визначається оператором мобільного зв’язку, коли телефон вперше входить у мережу. IMEI-номера регламентує асоціація з мобільного зв’язку GSMA. Застосовується в стільникових мережах GSM, UMTS, LTE, 5G, а також в деяких супутникових телефонах.
Кожен SIM-слот має власний IMEI.
Дізнатися IMEI свого телефону можна набравши USSD-код *#06#
Що дозволяє IMEI?
Які ризики пов’язані з IMEI?
IMEI-номер можна підробити. Якщо це визначать оператори – вони можуть відмовити в обслуговуванні. Крім цього, за законом забороняється змінювати IMEI. Тож зберігайте його у таємниці.
Першим ділом перейдіть у свій обліковий запис Apple за посиланням icloud.com/find, введіть свій AppleID та пароль. Далі оберіть функцію пошуку втраченого пристрою – “Find iPhone”.
Система покаже останню відому або поточну геолокацію. Там же можна натиснути кнопку “Дії” і вибрати такі функції як: “Подати звук пристрою” (якщо він знаходиться близько), “Позначити пристрій зниклим” (блокування пристрою) або “Знищити дані iPhone” (повне скидання телефону до заводських налаштувань – активуйте його, коли вже телефон повернути неможливо).
Окрім того на сайті Apple є функція “Локатор” (https://www.apple.com/ua/icloud/find-my/, https://support.apple.com/uk-ua/find-my ), яка дозволяє відстежувати будь-який пристрій у реальному часі (за умови, якщо ця функція була включена).
Не зайвим буде зателефонувати на гарячу лінію Apple і пояснити свою ситуацію: https://support.apple.com/uk-ua/HT201232.
Не забудьте також змінити паролі для входу в обліковий запис Apple.
Список посилань:
⏩ Центр підтримки Apple Україна
⏩ Як звернутися до служби підтримки Apple
⏩ Official Apple Community
⏩ Перевірити стан гарантії Apple
Якщо на пристрої використовувався обліковий запис Google (https://myaccount.google.com), або якісь інші його сервіси, є можливість переглянути останню активність в акаунті, включаючи історію пристроїв і місцерозташувань. Для цього авторизуйтеся в Google і перейдіть в налаштування облікового запису, далі в меню “Дані й конфіденційність” та “Безпека” -> “Ваші пристрої”:
Окрім того ви можете перейти на сторінку Google Maps (https://www.google.com/maps/) та перелянути “Хронологію” вашого пересування, яке Google мав доступ до геолокації пристрою з допомогою GPRS:
Ще один спосіб знайти загублений пристрій – спеціальна опція Google “Find Device” (https://www.google.com/android/find). Знайдений пристрій можна відформатувати (“Очистити пристрій”) або заблокувати (“Заблокувати пристрій”). Однак це актуально лише для власників Android-пристроїв:
Список посилань:
⏩ Google Safety Center
⏩ Google My Activity
⏩ Google Maps Timeline
⏩ Google Play Device
⏩ Google Security Checkup
Дуже важливо відразу попередити усіх, з ким ви контактуєте про те, що ваш телефон викрали, аби унеможливити будь-який спам і несанкціоновані дії збоку зловмисника по відношенню до вашого кола. Зазвичай, шахраї після викрадення телефону, мають звичку писати з нього, представляючись іменем власника, просити переказати кошти, розсилати токсичні або спамні повідомлення, продзвонювати телефонну книгу, з метою ввести когось в оману і таким чином провести чергову аферу. В жодному разі не реагуйте на дзвінки з незнайомих номерів – шахраї можуть спробувати шантажувати і вимагати нібито “викуп” за знайдений телефон, однак це варто ігнорувати.
Подібна дія ускладнить процес подальшого користування або збуту викраденого телефону шахраєм. Зробити цю операцію можна на сайтах sndeep.info, зокрема в базі LoSToleN: https://sndeep.info/en/lostolen – ви зможете отримувати повідомлення та сповіщення, якщо хтось знайшов ваш мобільний телефон.
Також рекомендуємо внести IMEI до глобального чорного списку на сайті ImeiPro – Report Stolen Lost Phone:
Також, для пристроїв iPhone хорошою практикою є використання MDM-систем (Mobile Device Management), які беруть на себе функції адміністрування, батьківського контролю і управління пристроєм. Найвідоміші з них – Jamf і Mosyle.
⏩ Український державний центр радіочастот. Перевірка коду IMEI.
⏩ МВС України. Розшукова база мобільних пристроїв.
⏩ IMEI Blacklist Check
⏩ IMEI Checking
⏩ iUnlocker. Check iPhone.
⏩ IMEIPRO. Free International Blacklist IMEI checker.
⏩ Vodafone RADAR Smart
⏩ Samsung Find My Mobile
⏩ 10 Tips to Make your iPhones & iPads Safer
Заповніть, будь ласка, форму й наш спеціаліст зв’яжеться з Вами та надасть безкоштовну консультацію!
Вкажіть, будь ласка, контактний номер телефону. Наш менеджер миттєво зв’яжеться з Вами!