
У цій публікації ми детально розглянемо що являє собою Telegram з точки зору безпеки. Яка його архітектура і модель шифрування. Які налаштування приватності він надає. Як зберегти анонімність в Телеграм і захистити свої акаунти, канали, групи. За статистикою, Telegram входить у п’ятірку найпопулярніших додатків в Україні. Користуються ним широкі верстви населення. Загальна кількість користувачів по всьому світу перевалила за пів мільярда. На перший погляд, це просто цифри. А для когось Telegram – серйозний інструмент електронної розвідки і соціальної інженерії. Чимало функцій у ньому є шпигунськими, у цьому ви переконаєтесь на власному досвіді, ознайомившись з нашим матеріалом.
Telegram – це централізована платформа для онлайн-комунікації, розроблена та запущена 14 серпня 2013 року братами Павлом і Миколою Дуровими. Надає користувачам різноманітні електронні сервіси, такі як: обмін онлайн-повідомленнями, надсилання і зберігання файлів, чати, групи, канали, публікація контенту, голосові дзвінки, мультимедіа та багато іншого. Штаб-квартира розробників знаходиться в Дубаї, ОАЕ. Більшість з них, як йдеться на офіційному сайті, родом із Санкт-Петербурга. Юридично, за даними комісії цінних паперів США, Telegram зареєстрований на Британських Віргінських островах. За вказаною на сайті інформацією, Telegram складається з 3-х компаній: материнської Telegram Group Inc., групи Telegraph Inc. (Британські Віргінські Острови) та Telegram FZ-LLC (Дубаї).
Telegram складається з двох частин:
◉ Серверна частина – це cloud-сервери, на яких у зашифрованому вигляді зберігаються бази даних. Сервери мають доступ до ключів шифрування. Ключі зберігаються на серверах, але окремо. Серверна інфраструктура Telegram являє собою дата-центри обробки даних (ЦОД) по всьому світу. До них мають доступ керівники і розробники Telegram. Ці ЦОД контролюються різними юридичними особами в різних юрисдикціях.
◉ Клієнтська частина – це додаток для мобільного та десктопного пристроїв. До неї має доступ лише користувач. Клієнтська програма Telegram є багатоплатформною і підтримує майже всі сучасні операційні системи: Windows, Windows Phone, Linux, Android, MacOS, iOS, iPhone, iPad. Окрім цього, існує web-версія Telegram Web – користуватися нею можна лише через браузер, її не можна використовувати для реєстрації, вона служить додатковою вже для існуючого акаунта.
Клієнтська і серверна частини постійно комунікують між собою. Через клієнтську частину користувацькі дані синхронізуються з серверами Telegram, які виступають своєрідним розподіленим хмарним диском-накопичувачем, хранилищем інформації.
Дані шифруються алгоритмом – MTProto 2.0 з 256-бітними AES-ключами в режимі IGE (Infinite Garble Extension). Вихідний код цього алгоритму закритий, у вільному доступі є лише специфікація. Отже, ми не можемо досконало оцінити наскільки добре він захищений, провести аудит і пентест. У такому випадку потрібно або відмовитися від використання сервісу, або просто довіритися, що робить користувача потенційно вразливим і суперечить правилу нульової довіри Zero Trust Architecture: «Ніколи не довіряти, завжди перевіряти».
Але це ще не все, варто взяти до уваги один важливий факт: у всіх чатах Telegram, окрім секретних, відсутнє наскрізне E2EE-шифрування (!) – натомість використовується шифрування по моделі “клієнт-сервер/сервер-клієнт” (MTProto 2.0 Part 1), а це ніщо інше як елементарна реалізація безпеки транспортного рівня TLS. При цьому, сервер виступає ПОСЕРЕДНИКОМ і має доступ до ключа дешифрування!
У цьому полягає найбільший ризик Telegram. Адміністрація може розшифрувати й прочитати будь-яке повідомлення. Якщо на сервері з’явиться якась вразливість, то він може бути зламаний, скомпрометований, підроблений. А таке траплялося. У 2019 році користувач під ніком Bo0oM опублікував пост “Як я ламав Telegram”, де він детально розповідає як наткнувся на один із незахищених серверів Телеграму на базі Apache. У 2021 році видання The Guardian повідомляло, що засновник Telegram фігурує у списку осіб, за яким стежить зловмисне програмне забезпечення PEGASUS. Відповідно, через нього воно могло легко потрапити на сервери Telegram й отримати доступ до ключів. Врешті-решт, Telegram можуть просто продати, тоді усі дані разом з ключами шифрування опиняться в чиїхось руках.
Як вище згадувалось, у Telegram лише секретні чати (Secret chats) захищені наскрізним шифрування (MTProto 2.0 Part II). Обмін ключами відбувається за допомогою протоколу Діффі-Хеллмана (DH). В секретних чатах підтримується Perfect Forward Secrecy (PFS) – технологія захисту ключів від компрометації. Аудіо та відеовиклики, голосові повідомлення, стріми теж мають наскрізне E2E-шифрування. Принаймні так говориться в офіційній документації.
Чому наскрізне шифрування E2EE не працює в Telegram по замовчуванню в усіх чатах? На це питання Павло Дуров відповів у статті “Why Isn’t Telegram End-to-End Encrypted by Default?”. 80% тексту тут побудована на спростуваннях і запереченнях WhatsApp. Однак, можна зрозуміти, що розробники не хочуть позбавляти користувачів основної функціональності – хмарного накопичувача в режимі реального часу. Яке дає можливість отримувати одночасний доступ до акаунта на різних пристроях, системах, платформах. Користувач може створювати необмежені групові чати й обмінюватися гігантськими файлами. Ці технології та об’єми, на їх думку, складно реалізувати в рамках класичного E2EE.
Щодо клієнтської частини Telegram, то її вихідний код розміщений у вільному доступі (ліцензія OpenSource GPLv2/v3). Це дозволило незалежним розробникам створити власні альтернативні клієнти Telegram з додатковим функціоналом. Ось деякі з них:
Примітка: Користуючись неофіційними версіями Telegram, ви берете на себе ті ризики та відповідальність, які можуть бути з ними пов’язані. Telegram не відстежує їх вразливості. Один з таких випадків стався на початку 2023-го – хакерська група “StrongPity” поширювала троянізовані версії Telegram.
Клієнтська частина Telegram, окремо від серверної, зберігає на пристрої користувача певні дані, а саме: дані профілю, кешовані повідомлення, файли, сесії, логи, конфіги. До прикладу, якщо ви знайдете теку Telegram-Desktop на своєму комп’ютері й зайдете в неї, то побачите там директорію tdata і файл log.txt (журнал запуску додатка). В директорії tdata зберігаються усі технічні файли вашого Telegram-акаунта, включаючи сесію користувача. Якщо ваша система зламана і зловмисник якимсь чином скопіював теку tdata собі на пристрій – він зможе безперешкодно отримати доступ до вашого акаунта БЕЗ АВТОРИЗАЦІЇ і ПАРАЛЕЛЬНО з вами користуватися ним. Причому цю сесію ви не побачите як окрему в налаштуваннях Telegram. Це дуже небезпечний і доволі поширений кейс.
На смартфоні усе діє аналогічно, хоча там дещо складніше (залежить від моделі смартфона та версії Android). Зловмисник зламує через шкідливе ПЗ (наприклад, стилер або Pegasus) дешевий, не оновлений китайський смартфон і отримує доступ до всіх файлів, далі просто копіює їх собі на локалку і вуаля.
На пристроях під управлінням ОС Android файли Telegram зберігаються в директорії /Android/data/org.telegram.messenger. Тут є директорії cache і files. Відповідно в них зберігається вся активність вашого акаунта в Telegram.
Рекомендуємо ці директорії час від часу очищати. Це можна робити вручну з допомогою файлового менеджера Total Commander та через налаштування Telegram: Settings -> Data and Storage -> Storage Usage.
Telegram має власний API (Application Programming Interface) – це технологія віддаленої взаємодії з серверами, що дозволяє досвідченим користувачам на базі Telegram створювати власні боти, додатки, інтеграції. Також присутній CLI (Command Line Interface) – керування Telegram засобами командного рядка, але він неофіційний. Обидві функції надають користувачам розширені переваги. Інструменти, які застосовують API та CLI Telegram детально розглянемо в окремому розділі нижче.
👉 Посилання на додаткові матеріали з аналізом безпеки Telegram:
⏩ Telegram: End-to-End Encrypted Voice and Video Calls
⏩ Telegram: Perfect Forward Secrecy
⏩ Telegram: Should you stop reading Gizmodo right now?
⏩ Así funciona la seguridad de Telegram
⏩ Four Attacks and a Proof for Telegram
⏩ A practical cryptanalysis of the Telegram messaging protocol
⏩ Andrea Fortuna. Security analysis of Telegram Messenger
⏩ Dear Telegram, stop calling Cloud Chats encrypted, let alone heavily encrypted
⏩ Security Analysis of Telegram (Symmetric Part)
⏩ Security Analysis of Telegram
⏩ On the CCA (in)security of MTProto
⏩ Forensic analysis of Telegram Messenger on Android smartphones
⏩ Automated Symbolic Verification of Telegram’s MTProto 2.0
⏩ Cryptographers unearth vulnerabilities in Telegram’s encryption protocol
⏩ Four cryptographic vulnerabilities in Telegram
⏩ Insecure by Design: As Millions Flock to Telegram, 7 Reasons to Question the App’s Privacy Claims
⏩ Telegram Review 2022: NOT as Private as You Think
⏩ Mozilla: Privacynotincluded. Telegram.
⏩ Telegram: A New Place for Hackers
⏩ Francesco Piccinno. Telegram: goto fail (twice)
У Політиці конфіденційності Telegram вказано наступне:
“Telegram підтримує величезні спільноти, які ми маємо контролювати проти зловживань і порушень Умов використання. Telegram також має понад 700 мільйонів користувачів, що робить його прибутковою мішенню для спамерів. Щоб підвищити безпеку вашого облікового запису, а також запобігти спаму, зловживанням та іншим порушенням наших Умов використання, ми можемо збирати такі метадані, як ваша IP-адреса, пристрої та програми Telegram, якими ви користуєтеся, історія змін імені користувача тощо. У разі збору ці метадані можна зберігати максимум 12 місяців.”
Політика використання даних користувача в додатку Telegram. Інформація вказана розробником в репозиторіях Google Play та Apple AppStore.
Точно з’ясувати які дані користувача зберігаються на серверах Telegram допоможе функція “Експорт профілю”. Її ввели на вимогу GDPR. Присутня вона лише на Telegram Desktop останніх версій і знаходиться в меню Advanced -> Export Telegram Data. Щоб розпочати, оберіть усі типи даних, виставте максимальний поріг об’єму даних, вкажіть шлях до збереження на комп’ютері і задайте формат – HTML або JSON. Отже, тиснемо Export – з’явиться вікно з ініціалізацією завантаження. Жодних додаткових підтверджень особи або введення пароля Telegram не потребує. І це теж трохи дивує.
Процес відбуватиметься у фоновому режимі, ви можете закрити вікно. У верхньому рядку побачите виконання – “Exporting your data”. Ви можете вилучити будь-який файл в процесі експорту, натиснувши “Skip this file”.
Після завершення побачите сповіщення з відомостями щодо кількості отриманих файлів та загального об’єму у мегабайтах. Натисніть “SHOW MY DATA”, щоби перейти безпосередньо до результатів:
Ви побачите збережені на вашому комп’ютері дані. Відкрийте файл export_results.html – відобразиться сторінка з вибором ваших даних, розбитих за категоріями:
Проаналізуємо, які користувацькі дані отримано в результаті експорту:
Отже, ви наочно переконались скільки всього про вас знає Telegram. Нижче можете ознайомитись з основними порадами як зменшити ризики використання Telegram та знеособити свої персональні дані.
Основні налаштування безпеки знаходяться в меню “Privacy and Security”:
В додатку Telegram Desktop є інші корисні опції, які знаходяться в меню “Settings” -> “Advanced”:
ℹ️ Важливо провести усі налаштування безпеки одразу після реєстрації, адже потім може бути пізно – боти регулярно сканують Telegram на наявність нових профілів й відразу копіюють будь-яку знайдену інформацію у свою базу, де вона залишається фактично навічно (навіть після видалення акаунта Telegram).
Також радимо обмежити дозволи і доступи для Telegram на рівні Android (або iOS, в залежності від операційної системи вашого пристрою). Для цього перейтдіть в меню Apps та оберіть у списку додатків Telegram й відключіть усе зайве, наприклад:
Усі чати в Telegram поділяються на звичайні (хмарні) і секретні.
Секретні чати — це спеціальні чати Telegram, в яких повідомлення шифруються асиметричним наскрізним End-to-End шифруванням по моделі “клієнт-клієнт” (1:1). Створення секретних чатів починаються з генерації ключа авторизації. Ключами шифрування володіють лише учасники чату. Тобто, ніхто інший не має до них доступу і не зможе розшифрувати. Обмін ключами здійснюється по протоколу Діффі-Хеллмана (DH). Підтримується запобіжна система шифрування з прямою секретністю – Perfect Forward Secrecy (PFS), яка автоматично оновлює ключі кожного сеансу та вилучає неактуальні, скомпрометовані. Резервні копії секретних чатів не створюються на хмарних серверах Телеграм – повідомлення доступні тільки на пристроях користувачів. Крім того, секретні чати прив’язані до поточної сесії. Якщо ви вийдете з акаунта й увійдете знову, то втратите усі свої секретні чати.
Схема роботи алгоритму Діффі-Хеллмана. Аліса та Боб мають по парі ключів – публічний та приватний. а і b – приватні ключі, g і p – випадкові ключі, А і B – публічні ключі, якими Аліса і Боб обмінюються між собою. К – загальний для обох секретний ключ.
У звичайних хмарних чатах (Cloud chats) використовується стандартне шифрування по моделі “клієнт-сервер/сервер-клієнт”. Повідомлення зберігаються на серверах. Їх можна відкрити й прочитати з різних пристроїв. Сервери мають доступ до ключа і самостійно розшифровують повідомлення. В секретних чатах ніхто крім самого користувача не може розшифрувати повідомлення. У цьому головна відмінність між секретними і звичайними чатами в Telegram.
Ми рекомендуємо використовувати тільки секретні чати для спілкування з контактами. До речі, міжнародна організація з захисту цифрових прав та свобод в інтернеті Electronic Frontier Foundation (EFF) високо оцінила секретні чати Telegram.
Щоб розпочати секретний чат з користувачем в Telegram, необхідно відкрити його профіль, натиснути символ «…» в правому верхньому куті та обрати “Start Secret Chat”. Після цього у співрозмовника на головному екрані з’явиться новий чат зі значком замочка і написом “You joined the secret chat”. Увійдіть в нього та почніть діалог.
В чаті, поруч з аватаркою співрозмовника буде іконка таймера автознищення повідомлень “Self-Desctuct Timer”. Клацнувши по ній ви можете задати значення навіть в секундах. Щоб перевірити ключі шифрування, необхідно клацнути по аватарці співрозмовника і обрати пункт “Encryption Key”. Вам відкриється зображення ключа шифрування вашого секретного чату і його хеш. Надалі, ви можете порівняти цей хеш з тим, який має ваш співбесідник — якщо обидва сходяться, ви можете бути впевнені, що спілкуєтеся саме з цією особою і ніхто не перехоплює вашу розмову, а отже атака типу MITM (Man-in-The-Middle, «Людина посередині») неможлива.
Пересилання повідомлень й скріншоти по-замовчуванню в секретних чатах заборонені. Однак, як сказано в довідці, у випадку, якщо хтось зробить знімок екрана в секретному чаті, Telegram повинен сповістити користувача про це.
Після завершення розмови рекомендуємо видалити секретний чат натиснувши на значок “…” в правому верхньому куті діалогу та обравши “Delete chat”, після чого у діалоговому вікні додатково позначити галочкою “Also delete for” й натиснути “Delete chat” – секретний чат видалиться і миттєво зникне з головного екрану і пристрою обох користувачів одночасно.
Пам’ятайте, що секретні чати Telegram залежать від пристрою. Їх немає в Desktop-додатку, вони доступні лише на мобільному пристрої. Якщо ви починаєте секретний чат на одному зі своїх пристроїв – цей чат буде доступний лише на цьому пристрої. Ви можете створювати скільки завгодно різних секретних чатів з одним контактом.
Посилання:
⏩ End-to-End Encryption, Secret Chats
⏩ Telegram F.A.Q.: Secret Chats
В Telegram розрізняють 2 типи ресурсів – групи і канали.
◉ Групи (чати) – це спільноти для групового обміну повідомленнями, підтримують до 200 000 учасників. Історія повідомлень зберігається на серверах Telegram, учасники мають можливість її експортувати з допомогою опції “Export chat history”, яка доступна в описі групи. В чатах можна згадувати один одного з допомогою символу @. Адміністратори можуть підключати спеціальних ботів для модерації повідомлень.
◉ Канали – це сторінки для публікації. Можуть мати необмежену кількість підписників. Коли ви публікуєте щось в каналі, ваші повідомлення підписуються назвою каналу, а не іменем адміністратора. Також ви можете призначати додаткових адміністраторів. Нові підписники бачать всю історію повідомлень у каналі. Підписники не можуть писати в каналах, за виключенням, якщо до них не прив’язаний чат для коментування.
Групи і канали можуть бути публічними або приватними. Публічні мають URL-адресу, яка дозволяє кожному знаходити їх у пошукових системах, відкривати в браузері, приєднуватися. Приватні є закритими – щоб долучитися, потрібно мати посилання або QR-код запрошення. Згенерувати їх або оновити можна в налаштуваннях каналу або групи.
У всіх груп та каналів є свій ID (починається з символу мінус), ім’я, аватар, опис. Ім’я групи формує URL-адресу, яку можна переглянути як сторінку у будь-якому браузері. Максимальна довжина URL-адреси – 5 символів, включаючи 0-9, літери a-z та нижні підкреслення.
***
Питання безпеки груп і каналів в Telegram сьогодні особливо актуальне, адже шахрайських схем дедалі більшає. Це і сквоттинг, і токсичні посилання, і злочинна накрутка конкуренту “липових” підписників, атаки з підставними каналами та інше. На щастя цього можна уникнути, користуючись відповідними налаштуваннями, які доступні усім адміністраторам груп і каналів:
✅ Removed Users – опція блокування учасників в групах і каналах. Необхідно перейти в пункт “Subscribers” й обрати у списку бажаного користувача та натиснути “Remove”. Він буде видалений і з’явиться в окремому списку забанених – “Removed Users”. Надалі ви зможете редагувати цей список – вилучати або заново додавати користувачів у групу.
✅ Approve new members – опція, яка дозволяє вступ в групу лише після попереднього схвалення адміністратора. Корисна функція, адже обмежує активність небажаних персонажів. Щоправда, доступна вона, чомусь, тільки в процесі створення групи, або при переведенні приватної в публічну.
✅ Restrict Saving Content – опція забороняє учасникам груп та каналів ділитися вашим контентом, копіювати та зберігати його. Це добре захищає від несанкціонованого повторного використання і просто приховує від зайвих очей.
✅ Chat history for new members – опція обмежує видимість історії чатів в групах для нових учасників. Тут є дві опції: “Visible” і “Hidden”. Якщо увімкнути режим “Hidden”, то нові учасники не зможуть переглядати хто і що писав раніше, до того як вони вступили в групу. В іншому випадку, кожен охочий зможе вивантажити й проаналізувати історію чату разом з усім контентом – фото, відео, посиланнями, вкладеннями та іншими матеріалами. Корисна функція, захищає від несанкціонованого парсингу.
✅ Permissions – гнучка опція, яка дає адміну можливість редагувати дозволи для учасників груп: обмежити відправу повідомлень і медіа, запрошувати, закріпляти повідомлення, змінювати інформацію в описі. Можна задати проміжок часу, через який користувач зможе почати надсилати повідомлення в чат. Є опція “Add Exception’, що дозволяє видавати окремі дозволи для тих чи інших користувачів, призначати модераторів.
✅ Remain anonymous, Custom title – опції доступні у налаштуваннях адміністраторів групи. Дає можливість адміну писати в чаті анонімно, від імені своєї групи, а також змінити напис “owner”, який відображається по замовчуванню. Боти-парсери таких адмінів не бачать і не можуть вивантажити при експорті, на відміну від решти учасників.
Основна відмінність Telegram-каналу від Telegram-групи полягає в тому, що в каналах користувач не може переглядати список учасників. Відповідно провести деанонімізацію адміністратора каналу стає важчим – допоможуть або соціальна інженерія, або спеціальні OSINT-інструменти. Причому, не завжди.
Більшість шахрайських схем в Телеграм розраховані на неуважність, довірливість та наївність, а також відсутність цифрової гігієни і недотримання вимог безпеки в інтернеті.
Посилання:
Існує безліч інструментів з допомогою яких в Telegram можна вести мережеву розвідку різних типів: OSINT, HUMINT, WEBINT, IMINT, GEOINT. Давайте розберемо їх детальніше.
Боти (bots) – це автоматизовані облікові записи, які базуються на функціях Telegram API. По суті це своєрідний інтерфейс API. Існують – вбудовані боти (надані самою платформою, наприклад @BotFather) та авторські – створені користувачами. Останні можуть працювати за підготовленими сценаріями й виконувати різноманітні операції: автоматизація дій в Telegram, парсинг і аналіз інформації, онлайн-сповіщення, розсилка повідомлень, відправка SMS і здійснення дзвінків, публікації матеріалів, математичні обчислення, конвертація файлів, інтернет-переклад, віддалене керування веб-додатками та інше. Користувачі можуть взаємодіяти з ботами з допомогою звичайних чатів.
Знаючи всього лиш Username користувача, з допомогою ботів в Telegram можна:
Це далеко не увесь список інформації, яку можна отримати. Ці дані у більшості випадків стають доступними, якщо користувач не захистив профіль налаштуваннями приватності (див. вище). По замовчуванню, кожен профіль в Telegram є відкритим та вільно індексується пошуковими системами.
Приклади Telegram-ботів для пошуку інформації:
⛔ Хочемо зауважити, що не усім Telegram-ботам можна довіряти, і не всі з них є безпечними до використання. У 2019 році Juniper Threat Labs виявили шпигунське програмне забезпечення типу RAT, яке використовувало Telegram як сервер для поширення трояна. І це не одиничний випадок. У 2020 році спеціалісти Malwarebytes писали про стилер для викрадення платіжних даних, який маскувався під Telegram-бот. У 2021 році Avast повідомили про виявлення малварі, яка поширюється через Телеграм і краде криптовалюту у власників. В червні 2023-го Кіберполіція України викрила зловмисників, які через фішингових Telegram-ботів викрадали дані авторизації користувачів і зламували їх акаунти.
Деякі Телеграм-боти незаконно збирають користувацькі дані за межами Telegram. Так, у 2021 році громадськості стало відомо, що російський бот “Глаз Бога” імпортував клієнтські бази ПриватБанку, Нової пошти, Київстару та інших компаній й роздає всім бажаючим за невелику плату. Внаслідок цього були скомпрометовані тисячі громадян України. При цьому, при завантаженні файлу звіту бот зберігає IP-адресу користувача. Так що ваш запит до Телеграм-бота може стати ниточкою, яка розкриє інформацію про вас. Повторимо свою пораду: створіть анонімний обліковий запис Telegram, зареєстрований на анонімну SIM-картку на безпечному пристрої.
Приклад даних, які потрапили у відкритий доступ через Telegram. Детальніше в публікації Скрипка В.О. Актуальні проблеми кібербезпеки.
Зловмисники вищевказану інформацію використовують для нелегального продажу персональних даних. У 2021 році 130 000 персональних даних було викрадено, і понад 1,1 мільярдів євро витрачено на штрафи через порушення GDPR. Ось чому важливо, щоби користувач не нехтував анонімністю й дотримувався наших порад.
Окрім ботів, існують такі засоби експлуатації Telegram API як мережеві утиліти і засоби командного рядка (Command Line Interface, CLI):
ℹ️ Лайфхак: Як читати публічні Telegram-канали анонімно, без реєстрації в Telegram? Таку можливість дає нам онлайн-сервіс RSSHUB.APP. Просто відкриваємо URL-посилання і підставляємо ім’я Telegram-каналу, який хочемо читати. Наприклад: https://rsshub.app/telegram/channel/cybdetective
Відкриється звичайна RSS-стрічка в форматі XML, яку можна загнати в будь-який Feed Reader, наприклад Feedbro. Тепер усі сповіщення про нові публікації будуть надходити вам в RSS-стрічку і ви зможете читати їх у браузері.
👉 Корисні мануали і туторіали по OSINT в Telegram:
⏩ How to Get Data From Telegram Using Python
⏩ Telegram OSINT Basics: 5 Tips Anyone Can Do Right Now
⏩ Geogramint – An OSINT geolocalization tool for Telegram
⏩ TG-API: Batch scrape from Telegram channels and groups
⏩ Telepathy: Geo-locating Telegram users
⏩ Leveraging Telegram for OSINT purposes | SANS@MIC Talk
⏩ Tips how to find private, hidden, personal groups and channels – TelegramPrivateChatLeaks
⏩ Telegram Network Visualization — Tracing Forwards and Mentions
⏩ Telegram Private Chat Leaks
Telegram Tracker: Generate JSON files containing data from channels
Багато-хто помилково вважає буцімто в Telegram все дозволено і цензури як такої немає, його ніхто не модерує. Насправді це ілюзія. Телеграм модерується, в ньому працюють люди і налагоджена система скарг. Просто рішення приймаються вибірково. Сотні каналів і профілів блокують щодня через скаргу користувачів або адмінів. Не рідко цим зловживають самі спамери та недобросовісні конкуренти, які з допомогою автоматизованих систем накручують жалоби. В Телеграм також існує “тіньовий бан”, коли сторінка з невідомих причин не з’являється у глобальному пошуку. Зняти його дуже складно, він може тривати до 6 і більше місяців.
В Telegram заборонено:
Користувачі Telegram мають право:
Якщо ви є рекламодавцем і використовуєте можливості Telegram Ads, то вам заборонено:
ℹ️ У довідці Telegram сказано, що у деяких випадках облікові записи користувачів можуть бути забанені без причини, якщо ваш мобільний номер має негативну історію в Телеграм, наприклад через дії попередніх власників (при покупці SIM-картки дивіться, щоб вона була чистою). Особливо це стосується віртуальних номерів, котрі можна придбати в онлайн-маркетплейсах.
Ліміти для облікового запису користувача:
Ліміти для особистих чатів та груп:
Ліміти для каналів:
Ліміти для ботів:
Ліміти для стікерів:
Ліміти для Telegraph:
Посилання:
Перш за все, потрібно звернутися в технічну підтримку Telegram і повідомити про інцидент. Також ви можете надіслати електронний лист на recover@telegram.org зі своїм номером телефону та коротким описом ситуації. Модератори зможуть розглянути справу та, якщо можливо, відновлять обліковий запис. Окрім цього, у Телеграм є спеціальний обліковий запис в Twitter – @SmsTelegram, який може допомогти вирішити проблеми з входом.
Далі потрібно обов’язково зв’язатися з оператором мобільного зв’язку, щоб він заблокував вашу стару SIM-карту і видав нову з тим самим номером. Коли у вас буде нова SIM-картка на руках, увійдіть у Telegram (оберіть активація по SMS або дзвінок), перейдіть в налаштування і завершіть всі сесії Telegram на інших пристроях. Увімкніть двофакторну верифікацію – таким чином одного номера телефону буде недостатньо для входу в ваш обліковий запис. Ви також можете через деякий час змінити свій номер телефону в Telegram на новий.
На щастя, процес видалення Telegram-акаунта забирає не так багато часу, однак візьміть до уваги, що ваші дані не зникнуть з серверів безслідно. Вони можуть зберігатися там певний період часу – до 12 місяців. Причому, ваші контакти зможуть спілкуватися в групах, які ви створили, і вони матимуть свою копію ваших повідомлень, але замість вашого ім’я з’явиться надпис “Deleted Account”.
Щоб подати запит на видалення з Telegram необхідно перейти на веб-сторінку: https://my.telegram.org/auth?to=delete
Далі ввести свій номер телефону, зв’язаний з акаунтом Telegram і код, який система надішле вам в додаток (не SMS).
Припинення дії облікового запису Telegram є безповоротним. Якщо ви зареєструєтесь знову, то ви відобразитесь як новий користувач і не зможете відновити свою історію, контакти чи групи.
Порада: Перед видаленням акаунта рекомендуємо видалити історію ваших повідомлень у чатах і діалоги з усіма вашими співрозмовниками з обох сторін.
За всю історію в Telegram, станом на Червень 2023-го, знайдено 32 офіційних вразливостей. Більшість з них виправлені. Хоча є й такі, які перебувають у стані диспуту або розгляду.
Пропонуємо ознайомитись з повним списком:
ℹ️ Варто додати, що окрім офіційно зареєстрованих та зодокументованих вразливостей Telegram, існує ряд неофіційних, які ніхто ніде не реєстрував і не звітував, або які були повідомлені в службу підтримки Telegram анонімно. До слова, чимало баг-хантерів нарікають на політику Telegram щодо виявлення вразливостей. Адже компанія не дозволяє публічно розголошувати будь-які дані, пов’язані з вразливостями, публікувати імена дослідників. Винагорода за виявлені баги також не є адекватною і не дотягує до виплат на платформах Bug Bounty. Так, у червні 2023-го дослідник з ніком Slonser виявив досить стару (існувала приблизно з 2021 року) і серйозну XSS-вразливість в веб-версії Telegram, яка давала змогу не тільки читати й надсилати повідомлення від імені користувача, а й повністю захопити доступ до акаунта. Команда Telegram отримала звернення від користувача і нічого не відповіла, після чого просто виправили баг. Лише після повторних запитів йому виплатили 500$ винагороди.
Подібна поведінка компанії Telegram веде до того, що майбутні баги будуть експлуатуватися хакерами таємно і нікому не повідомлятися, відповідно команда Telegram не зможе вчасно виправляти їх, а користувачі будуть наражатися на небезпеку. Це призведе до великої кількості інцидентів та їх наслідків.
👉 Додаткові посилання для дослідників безпеки:
⏩ Telegram on CVE Details
⏩ Telegram Bug Bounty
⏩ Telegram Bugs
⏩ Telegram Desktop: Changelog
⏩ Telegram Desktop: Releases on GitHub
⏩ Telegram Desktop: Issues on GitHub
⏩ HackerOne Telegram
⏩ Forbes.ua. Баг у Telegram дозволяє віддалено активувати камеру та мікрофон на macOS. Засновник платформи Дуров все спростовує (Оновлено)
⏩ 0day.today. Telegram
⏩ Exploit Telegram Desktop 2.9.2 Denial of Service PoC
⏩ breaking-telegram PoC
⏩ Chaining Telegram bugs to steal session-related files
⏩ Telegram ClickJacking Vulnerability Analysing by @Seekurity
⏩ Telegram ClickJacking Vulnerability Analysing #2
⏩ HABR. Уязвимость в Telegram позволяет обойти пароль local code любой длины
У квітні 2016 року були зламані Telegram-акаунти двох російських опозиціонерів і активістів – Георгія Албурова і Олега Козловського. Троянським конем у цьому інциденті виступив оператор мобільного зв’язку – МТС. За словами одного з активістів, пізно вночі відділ технологічної безпеки МТС повністю відключив їм на телефонах прийом SMS та інтернет, а також повідомлення про підключені та відключені послуги. Після чого невідомі зловмисники (ймовірно ФСБ) через TOR направили запит на вхід до Telegram-акаунтів потерпілих. У відповідь месенджер відправив SMS з кодом авторизації на номери Козловського та Албурова. Але оскільки сервіс прийому SMS було відключено, ці коди вони не отримали — їх отримали зломщики з продубльованими SIM-картками активістів. У результаті вони успішно увійшли в їх Telegram і завантажили звідти історію листування. На ранок МТС, як ні в чому не бувало, відновив усі відключені сервіси. Пізніше власник Telegram Павло Дуров підтвердив, що за зламом стояли спецслужби.
Через деякий час після цього випадку у мережі з’явився матеріал, де фахівці з кібербезпеки демонструють злам Telegram через вразливість SS7 – технологія, яка використовується в мережах мобільного зв’язку. Вони пояснили, що цю вразливість може проексплуатувати практично кожен хакер-початківець. Спеціалістам вдалося дізнатися IMSI-код SIM-картки жертви і перехопити SMS-повідомлення з кодом активації Telegram. Таким чином вони взяли під контроль акаунт. Щоправда, таке можливо лише за відсутності активної двофакторної авторизації, а також наявності у зловмисників спеціальних пристроїв та програмного забезпечення.
У січні 2017 року порталом BuzzFeed.News було розсекречено документ, створений офіцером британської розвідки, який містить збірку різноманітних записів. У ньому в основному йдеться про втручання російських хакерів і спецслужб у вибори в США, а також непомітно згадується Telegram. Невідомий автор заявляє, що ФСБ вдалося зламати додаток і тепер він не є безпечним до використання. Повідомлення датується 26 червня 2015 року. Документ було розміщено у вільному доступі на Document Cloud.
Того ж 2017 року в ЗМІ просочилася інформація про те, що Антон Розенберг, який стояв біля витоків “Вконтакте”, подав в суд на братів Дурових за своє неправомірне звільнення. Він опублікував довгий лонгрід на платформі Medium, де розповідає про всю підноготну Вконтакте й Telegram. За словами Розенберга, його звільнили через особистий конфлікт з Миколою Дуровим – братом Павла. Останній відзначився, на думку автора, особливою непорядністю. Історія закінчилася мировою: Розенбергу виплатили 1,5 мільйона рублів та зробили запис у трудовій книжці про звільнення за власним бажанням. Для себе з цієї історії можемо взяти наступне: Телеграмом керує не одна персона, а брати. І кожен з них має власні погляди, інтереси та ініціативи. Наприклад, компанія Telegraph Inc., яка числиться серед нинішніх груп-власників Telegram і зареєстрована на Британських Віргінських Островах, володіє ще однією ООО “Telegraph” в Росії, з якої усе починалось. Таким чином з допомогою різних юридичних схем, власники ймовірно приховують свої зв’язки з Росією.
Схема володіння LLC Telegraph. Джерело.
1 липня 2017 року в РФ усіх телеком-провайдерів зобов’язали зберігати записи телефонних дзвінків і повідомлень та інтернет-трафік протягом пів року, а інтернет-месенджери – зберігати ключі розшифровування онлайн-листування та надавати ФСБ по запиту. Telegram відмовились надавати ключі шифрування, обґрунтувавши це тим, що їх архітектура не передбачає подібного втручання (лист-відповідь “Роскомнагляду”). Паралельно вони заручились підтримкою юристів міжнародної правозахисної групи «Агора» й звернулася до суду з вимогою визнати незаконною вимогу силовиків. Судову справу вони програли, що стало першим етапом їхнього блокування в Росії. У 2018 році “Роскомнагляд” почав банити IP-адреси Telegram, що привело до блокування цілого ряду ресурсів: Google, Viber, Twitter, Facebook та інших. Проте сам Telegram залишався доступним. Одна з причин: використання різних механізмів моментальної зміни IPv4-адрес на хостингах Amazon, Google, DigitalOcean, а також використання адрес IPv6, які “Роскомнагляд” не міг технічно заблокувати. Окрім того, вбудована підтримка проксі SOCKS5 і MTProto давала користувачам змогу обходити ці блокування. У висновку, “Роскомнагляд” зрозумів, що таким чином він заблокує увесь Рунет, але не Telegram. Через якийсь час все затихло, про «блокування» Telegram стали говорити дедалі менше, а різні російські чиновники заявляли, що в них вже все працює, і що «заблокований» не значить «заборонений». 18 червня 2020 року “Роскомнагляд” на своєму сайті оголосив:
“Позитивно оцінюємо висловлену засновником Telegram готовність протидіяти тероризму та екстремізму. За погодженням з Генеральною прокуратурою РФ Роскомнагляд знімає вимоги щодо обмеження доступу до месенджера Телеграм…”.
Ось так гучна справа блокування Телеграм в Росії дивовижним чином зам’ялася. Це породило масу чуток в ЗМІ про можливе співробітництво Telegram і ФСБ, зв’язки Дурова з Кремлем і таке інше. Правда це чи вигадки – питання досі відкрите. Хотілось би, щоб цим кейсом зайнялись провідні детективи світу, наприклад Христо Грозєв з “Bellingcat”.
У 2020-2021 роках силовики Білорусі широко застосовували функції Telegram для ідентифікації протестувальників. Зокрема, визначали Telegram ID, пробивали номери телефонів, парсили публічні чати, щоби дізнатися, які саме повідомлення публікував той чи інший користувач. І навіть відновлювали видалений користувачами контент через доступ до кешу, який накопичувався на їх пристроях. Більш детально про це у документі.
Уривок з методички, яку використовують силовики Білорусі і РФ в роботі з Telegram. Джерело.
У 2019 році в Гонконгу спалахнули масові протести, викликані законом про екстрадицію, що дало уряду право передавати своїх громадян на запити країн, з якими не підписано угоду про екстрадицію. Жителі Гонконгу побачили в цьому загрозу автономії регіону й порушення прав громадян, що стало приводом до масових протестів. Через деякий час протестувальники розширили список своїх вимог, і на початок 2020-го протести продовжували вирувати. Для координації дій використовувався Telegram. На думку активістів, Telegram був кращим вибором через приватність даних, а також можливість створювати великі чати і групи. Саме в цих чатах та групах планувалися акції та обговорювалися протиправні, з погляду влади, дії. Дуже швидко всіх активістів вичислили і притягнули до відповідальності. Викриття відбулося, за деякими оцінками, через баг в Telegram.
У березні 2022 року уряд Бразилії виставив Telegram ультиматум – платформі дається 24 години на виконання рішень суду, інакше її блокують. Telegram дотримався умов, вибачився і зобов’язався:
Ось вам і “…право на конфіденційність та таємницю особистого листування залишаються фундаментальним принципом Telegram у всіх країнах”.
На початку повномасштабного військового вторгення росії в Україну, ФСБ з допомогою Telegram визначало проукраїнських активістів та журналістів на окупованих територіях. Одним з них став Ігор Бондаренко. Чоловік вів листування з допомогою Telegram зі своїми побратимами. Коли його затримали, виявилося що військові мають доступ до всіх чатів активіста. Про цю історію детально розповів The Washington Post. Потім її детально розібрав американський експерт з безпеки Метт Тейт.
24 листопада 2022 року за рішенням Вищого суду Індії в Делі Telegram зобов’язали розкрити імена адміністраторів, номери телефонів та IP-адреси каналів, звинувачених у несанкціонованому обміні навчальними матеріалами для національних іспитів. Telegram стверджував, що його регіональні сервери розташовані в Сінгапурі, а тому жодні дані не можуть бути розкриті, оскільки місцеве законодавство забороняє це. Врешті-решт, Telegram оприлюднив всі дані, зберігши таким чином присутність в Індії, яка є їх найбільшим ринком – понад 700 мільйонів користувачів. Як кажуть, “бабло перемагає зло”.
У червні 2022-го в німецькому виданні Spiegel з’явилася стаття про те як Telegram співпрацює з правоохоронними органами Німеччини. За твердженням авторів, зафіксовані активні і постійні відносини Дурова з Управлінням кримінальної поліції Німеччини (Bundeskriminalamt або BKA) та Федеральним міністерством юстиції. Додається, що це відбулось внаслідок постійного тиску збоку німецького уряду. Telegram оштрафували на 55 мільйонів доларів згідно німецького Закону про захист мереж (Network Enforcement Act). У висновку, Telegram і уряд Німеччини домовилися про створення прямої лінії зв’язку.
У 2023 році губернатор штату Монтана Ґреґ Джанфорте ввів заборону на використання Telegram на державних пристроях. Чиновник обгрунтував це своїм занепокоєнням щодо безпеки та конфіденційності даних, припустивши, що Телеграм можна використовувати для моніторингу користувачів і доступу до особистої інформації.
ℹ️ Лайфхак: Як зловмисники і спецслужби пробивають Telegram-акаунти по номеру телефону, навіть якщо його приховано в налаштуваннях приватності? Все дуже просто. Купується на чорному ринку або отримується правохоронними органами база даних всіх номерів, які є в пулі того чи іншого оператора, наприклад всі номери Київстар або Лайф. І далі з допомогою спеціалізованого софта, який працює на базі Telegram API, відбувається автоматична синхронізація цієї величезної телефонної книги в базу контактів Telegram. Звісно, поетапно. По закінченні, усі номери які зареєстровані в Телеграмі – відображаються в контактній книзі. Ну а далі по накатаній обробляються всі наявні контакти – отримується їх ID, список груп, коменти користувача і так далі. Прибизно так виявляли і виявляють порушників. Уникнути цього можна – купивши анонімний Телеграм-номер на +888, якого немає в жодних абонентських базах (тому що це штучний NFT-номер). Або ж купляти SIM-картки надійних іноземних операторів в країнах ЄС. Хоча і їх проб’ють. Але є велика відмінність – їх проб’ють лише за згоди та рішення суду, тому що в ЄС діє регламент GDPR про захист персональних даних, за яким ніхто немає права когось просто-так “пробивати”. А шахраїв, які торгують даними там майже не існує, тому що за це реально сильно карають.
👉 Посилання на інші кейси, матеріали, розслідування пов’язані з Телеграмом і Дуровим:
⏩ Hong Kong protesters warn of Telegram feature that can disclose their identities
⏩ As Hong Kong protesters embrace Telegram, when will the messaging app fix one of its biggest security flaws?
⏩ Dear Hong Kong Activists, Please Stop Telling Everyone Telegram is Secure
⏩ Telegram Bug ‘Exploited’ By Chinese Agencies, Hong Kong Activists Claim
⏩ Mediazona.by. «Web‑капкан» и «Т‑Поиск». Как следователей учат искать пользователей телеграма с помощью OSINT
⏩ Dailystorm.ru. Как белорусские силовики «угоняют» Telegram-каналы и внедряются в чаты протестующих
⏩ Dailystorm.ru.«От Родины не должно быть секретов. Их у вас, собственно, нет»: как силовики, детективы и пробивщики деанонимизируют пользователей Telegram
⏩ «Надеюсь, что нас готовят не к реальной войне». Экс-топ-менеджер «ВКонтакте» Антон Розенберг о цифровых итогах 2019 года
⏩ The Washington Post. Stealthy Kherson resistance fighters undermined Russian occupying forces
⏩ Russia is spying on Telegram chats in occupied Ukrainian regions. Here’s how.
⏩ WIRED. The Kremlin Has Entered The Chat
⏩ WIRED. How Telegram Became the Anti-Facebook
⏩ Medium. Yaroslav Azhnyuk. What’s off with Telegram’s response to the piece about their potential ties to the Kremlin.
⏩ Telegram: Azhnyuk-Claims. Why Telegram is Safe for Users in Ukraine.
⏩ Ярослав Ажнюк. Чому варто видалити Телеграм зі свого мобільного.
⏩ Yahoo.com. Yaroslav Azhnyuk: Why doesn’t Ukraine restrict use of the Russian Telegram app?
⏩ Youtube. Радіо НВ. Інтерв’ю з журналістом, переписку якого в Телеграмі читало фсб.
⏩ Russian Oligarch, Ex-Cabinet Minister Invested in Telegram’s ICO, Court Filing Says
⏩ IT-бізнесмен із США Талан: Дуров віддав Telegram Кремлю з усіма даними всіх користувачів
⏩ Bloomberg. Is Pavel Durov, Russia’s Zuckerberg, a Kremlin Target?
⏩ Hromadske.radio.«Кремль приєднався до чату»: що може ховатись у Telegram?
⏩ Операція Telegram: 7 причин для обмеження російського додатку в Україні
⏩ Liga.net. Як влаштована анонімна імперія Павла Дурова?
⏩ AIN.UA. Wired: Telegram може співпрацювати з Кремлем. Ось аргументи
⏩ Костянтин Корсун. Смертельно небезпечний Телеграм
⏩ ЕКОНОМІЧНА ПРАВДА. Микита Книш. Як “зламують” Telegram з двофакторною авторизацією
⏩ Detector Media. Небезпечний телеграм: підводні камені найпопулярнішого в Україні месенджера
⏩ Detector Media.Розслідування FT: Telegram перетворився на новий даркнет для кіберзлочинців
⏩ Detector Media. Як Телеграм сприяє дезінформації та маніпуляціям?
⏩ Detector Media. Дослідження телеграм-каналів, які наслідують інші та поширюють російську пропаганду
⏩ Чи є безпечним активне використання Телеграм в Україні?
⏩ Youtube. Ярема Дух. Ризики Telegram.
⏩ DOU.UA. Чи варто довіряти Telegram?
⏩ Ukrainer. Що не так з Telegram?
⏩ Українська Правда. Анастасія Романюк. Ілюзія безпеки: Telegram
⏩ NO NAME PODCAST. Про Телеграм з Ярославом Ажнюком
⏩ Bitcoin.com. Pavel Durov Closes UK-Based Company Telegram Messenger LLP
⏩ HABR. Как Telegram сливает вас Ростелекому
⏩ Reuters. Exclusive: Hackers accessed Telegram messaging accounts in Iran – researchers
⏩ VICE. Ексклюзив: співробітник BKA розповів, як державні хакери незаконно зламують Telegram (DE)
⏩ Medium.com. Anton Rosenberg. История создания Telegram. Всё новое — это хорошо забытое старое
⏩ Medium.com. Иван Павлов: Павел ДУРОВ — российский Волан-де-Морт: о связи мессенджера Telegram со спецслужбами и не только
⏩ The Guardian. Telegram founder listed in leaked Pegasus project data
У першу чергу альтернативою мають стати захищені месенджери, такі як Signal, Threema, Briar, XMPP Conversations, Wire та інші. Їх ми детально розглянули в окремій статті: ТОП безпечних та захищених месенджерів.
Ще однією альтернативою може слугувати добре знайомий Viber, який володіє функціями чатів, ботів, спільнот. Підтримує E2E-шифрування в приватних і групових чатах. Є API-інтерфейс. Має достатньо непогану документацію. За останні роки Viber здійснив певний прогрес, додавши різноманітні функції приватності, однак він є централізованим і використовує ADINT (Ads Intelligence) – системe таргетованої рекламної розвідки для збору даних про користувачів. Подібна система давно вбудована у Facebook, WhatsApp, Instagram. В Телеграмі, пропри заяви Павла Дурова, вона теж з’явилася.
Найбільш схожим до Telegram за архітектурою та функціоналом, й водночас з повагою до персональних даних користувачів, є Matrix. На ньому зупинимось детальніше.
***
Matrix – це відкритий децентралізований протокол для інтернет-комунікації, який підтримує усі типи обміну повідомленнями: чати, голосові повідомлення, аудіо та відео виклики, обмін файлами, API-інтеграції і інше. Протокол складається з серверної та клієнтської частин. Підтримує E2E-шифрування і федеративну систему. Користувач має змогу розгорнути власний домашній сервер Matrix та під’єднати до нього клієнт. Движки для реалізації Matrix-сервера: Synapse, Dendrite, Construct, Ligase.
Користувачі, які не мають досвіду в адмініструванні VPS-серверів і не хочуть розбиратися з движками, можуть скористатися “коробочними” рішеннями від різних провайдерів, які надають Matrix-сервер і клієнт (програму). Все, що необхідно – це завантажити безкоштовно додаток і створити обліковий запис:
Переваги Matrix:
Посилання:
⏩ Matrix vs Telegram
⏩ Matrix vs Telegram: Feature Comparsion
⏩ Wikipedia. Matrix (protocol)
Сказати, що Telegram – це страшне зло, доступ до якого в Україні потрібно заблокувати вже завтра, складно. Сама ідея цікава та актуальна – створити кишенькову “хмару”, не вимогливу до пристрою, з допомогою якої можна отримати доступ до своїх мультимедіа у будь-якій точці світу та можливість виконувати найрізноманітніші операції в інтернеті: приватний месенджер, стрічка новин, плеєр, соцмережа, веб-сторінки, браузер, пошук, платежі, обчислення і так далі. Розробники ж, у свою чергу, можуть писати додатки для цієї платформи і так заробляти. Це дійсно захопливо, але на практиці не так все казково, як здається. Захистити подібне непросто. Власне, що ми й бачимо – функціонал Telegram має прогалини, які роблять його “троянським конем”. А тому є привід поставитися з усією серйозністю та відповідальністю щодо техніки безпеки у цьому додатку.
Загалом, усі потенційні вразливості Telegram можна поділити на такі типи:
Вразливості шифрування. Алгоритм шифрування MTProto закритий, тому до нього є чимало питань. Наскрізне шифрування E2E реалізовано лише в секретних чатах. Усі інші чати шифруються по моделі – “клієнт-сервер-клієнт”, що потенційно може привести до перехоплення та розшифрування повідомлень.
Вразливості серверної інфраструктури. Атаки на сервери Telegram, включаючи DDoS атаки або вразливості в програмному забезпеченні серверів. Можуть вплинути на доступність і безпеку платформи.
Вразливості клієнтських додатків. Вразливості в мобільних і десктопних додатках та веб-версії Telegram можуть призвести до зламу акаунта, перехоплення повідомлень або інших видів атак.
Соціальна інженерія. Завдяки великій кількості OSINT-інструментів, що використовують функції API та CLI, Telegram стає ідеальним середовищем для проведення різного роду атак з використанням соціальної інженерії. Вони можуть негативно впливати на користувачів Telegram шляхом різноманітних маніпуляцій, наприклад фішингу, смішингу, сталкінгу, парсингу та інших методів.
Основне, що варто назавжди запам’ятати користувачу:
Ну, а якщо ви знаходитесь в зоні підвищеного ризику (військові, журналісти, волонтери, політики), то рекомендуємо взагалі відмовитися від Telegram і використовувати децентралізовані захищені месенджери (див. вище).
З іншого боку, таке творіння П.Дурова як “ВКонтакте”, зі значно слабшим функціоналом та призначенням, на багато років заблоковано на території України. Сьогодні “ВК” практично мертвий і не являє собою жодного інтересу, тим часом як вся російська пропаганда переїхала в Telegram, який став одним з найпопулярніших додатків в Україні.
Статистика найпопулярніших веб-додатків в Україні станом на Червень, 2023 рік. Рейтинг сформовано компанією SimilarWeb.
Громадянам України варто знати:
Поряд з цим, його використовують українські державні, банківські, інфраструктурні сервіси. Його популяризують журналісти і політики. І в цьому, на нашу думку, й криється основна проблема та причина розмов про ризики та шкідливість Телеграм!
І в завершення. Безпека та комфорт, безпека і бізнес – часто суперечать один одному. Наприклад, щоби забезпечити наскрізне шифрування в Телеграмі не тільки в секретних чатах, а й на усіх інших рівнях інфраструктури, і при цьому зберегти швидкість, компактність, гнучкість – треба докорінно змінювати архітектуру, відмовлятися від принципів хмарного сховища (відмова від пересилки об’ємних файлів до 4 ГБ), вводити новий функціонал і вкладати у це кошти, а відтак змінювати сам тип і характер додатку. А хіба це їм потрібно? Навіщо Дурову щось змінювати, якщо Телеграм й так успішний. Це ж не захищений месенджер, а соціальна платформа з розвинутим функціоналом, де основна мета – збільшувати аудиторію і заробляти на ній. Слова “безпечно, конфіденційно” – маркетингова обгортка, аби користувач повірив у якусь ідею. Бо проєкт без ідеї – ніщо. Зараз вже можемо сказати чого варті обіцянки буцімто Телеграм ніколи не стане комерційним, ніколи не співпрацюватиме з урядами, вся ця критика вбік WhatsApp… Насправді і Telegram, і WhatsApp – одного поля ягідки. А ставлення Telegram до баг-хантерів бажає кращого.
У всякому випадку, хай кожен сам собі вирішує користуватися йому “Телегою” чи ні. Можливо, хтось-колись створить добре захищений український форк Telegram. Ми ж черговий раз повторюємо: читайте інструкції, вивчайте специфікації, досліджуйте хронологію і біографії, шукайте джерела і першопричини, зберігайте анонімність та вчасно оновлюйте програмне забезпечення.
⏩ Telegram F.A.Q.
⏩ Telegram Privacy Policy
⏩ Telegram Ads
⏩ Telegram Info Ukraine
⏩ Telegram API
⏩ Telegram Bots
⏩ Telegram Apps
⏩ Telegram Builds
⏩ Telegram MTProto
⏩ Telegram Database Library
⏩ Telegram Press Info
⏩ Telegram Translations
⏩ Telegram Instant View
⏩ Telegram Blog
⏩ Telegram on Reddit
⏩ Telegram on Twitter
⏩ Wikipedia. Telegram (Software)
⏩ Wikipedia. Pavel Durov
⏩ Wikipedia. Nikolai Durov
⏩ Twitter. Pavel Durov.
⏩ Telegram. Du Rove’s Channel.
⏩ Telegram. Pavel Durov Russia.
⏩ Facebook. Pavel Durov.
⏩ Instagram. Pavel Durov.
⏩ Vimeo. Pavel Durov Backstage Interview on TechCrunch DISRUPT SF 2015
⏩ GitHub. Telegram Desktop.
⏩ History of Telegram in Timeline
⏩ Wikipedia. Government censorship of Telegram Messenger.
⏩ Medium. Link Daniel. A Conversation With Pavel Durov
⏩ Н. Кононов. Код Дурова. Реальная история “ВКонтакте” и ее создателя
Заповніть, будь ласка, форму й наш спеціаліст зв’яжеться з Вами та надасть безкоштовну консультацію!
Вкажіть, будь ласка, контактний номер телефону. Наш менеджер миттєво зв’яжеться з Вами!